Důležitost hračky pro děti

 

Se vznikem nového života, tedy respektive narozením, přichází do rodiny i nezbytní průvodci dětí – hračky. Nejsou zde jen pro bezúčelné zabytí času, aby se děti nějak zabavily a nechaly dospělé věnovat se své práci a více či méně důležitým záležitostem jejich dospělého života.

 

Hračky propojují svět dětí a dospělých.

 

Hračky umožňují dětem seznamovat se s okolním světem, rozpoznávat, co se v něm děje. Jak jednotlivé věci vypadají, jakou mají barvu, tvar a konzistenci, jak se nazývají, co se s nimi dá dělat, jestli vydávají zvuky apod. Každý člověk se rodí s pěti smysly, které se však musí naučit používat, vkládat do nich určité informace, aby byl schopný komunikace s jinými a života jako takového. Právě hračky mu toto zprostředkovávají. Jsou prvními učebními pomůckami. Dítě se učí rozlišovat tvary, barvy, zvuky, množství i velikost, živé i neživé předměty.

  

Hra je spojením poznání a vztahu.

 

Dalším významem hraček je i rozvoj psychiky, sociálních a společenských vztahů. Dítě nejen poznává jednotlivé věci, ale učí se je správně používat, znát jejich hodnotu, zařazení a místo v obecně známé hierarchii. S používáním hraček se seznamuje se vztahy a s tím, co znamenají slova něčeho si vážit, mít něco rád, pečovat o něco, rozdělit se a případně i o něco přijít. Hrou se děti učí i rolím v budoucím životě. Děvčátka být starostlivými maminkami a hospodyňkami. Chlapci osvojit si dovednosti k výkonu určité práce.

 

 

Hračka pomáhá vytvářet hodnoty a připravuje na život v dospělosti.

 

Velmi důležitým faktorem je fantazie a tvořivost, která provází člověka po celý jeho život. Hračka pomáhá tyto schopnosti rozvíjet. Pozorujeme-li děti jak si hrají, nestačíme se divit, jakou mají fantazii a zaujetí pro hru. V mžiku si ví rady z čeho udělat kulisy pro svou hru. Dokáží použít cokoliv, protože v jejich světě hraje klíčovou roli fantazie a představivost. Je to jejich mysl, která přetváří nedokonalé v dokonalé. A to jim pro jejich účely stačí. Postupem času, jak se zlepšuje jejich motorika a praktické dovednosti, rozvíjí se i jejich tvořivost. Hru začnou brát jako celek a jsou schopni si vytvořit nejen potřebné pomůcky, ale zapojit do ní i jiné členy domácnosti.

 

 

 

Výběr hraček je velmi důležitý, stejně jako asistence u hry.

 

Každé období dětského života vyžaduje určitý typ hraček. Úkolem dospělých je zvolit pro své děti v daném věku správné hračky. Jako motivace by jim měla sloužit snaha o zdravý vývoj jejich dítěte, o rozvoj jeho schopností, dovedností a estetického cítění. Tím však jejich úloha nekončí. Je důležité naučit své děti si hrát a mít ke svým hračkám vztah. A stejně jako i v jiných úrovních života i tady platí, že kvalita je lepší než kvantita.

 

 

 

Podle výrobce

Informace pro Vás

 

 

Stránky využívají soubory cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Rozumím x

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.